22-23 ივნისს თბილისში, სასტუმრო „ქორთიარდ მარიოტში“ საქართველოს დამოუკიდებელ შემფასებელთა საზოგადოებისა და საპარტნიორო ფონდის მიერ მიერ ორგანიზებული მეორე სამეცნიერო-პრაქტიკული საერთაშორისო საშემფასებლო კონფერენცია გაიმართა. კონფერენციის მთავარი თემა იყო „შეფასების საერთაშორისო პრაქტიკა“.
კონფერენცია საქართველოს დამოუკიდებელ შემფასებელთა საზოგადოების პრეზიდენტმა და ჯივისის გენერალურმა დირექტორმა ბესიკ დიაკონიძემ გახსნა და დამსწრე საზოგადოებას საქართველოს პრემიერ-მინისტრის მისასალმებელი სიტყვა გააცნო. კონფერენციის მონაწილეებს სიტყვით მიმართა საპარტნიორო ფონდის აღმასრულებელმა დირექტორმა დავით საგანელიძემ; ევროპის საშემფასებლო ასოციაციების (www.tegova.org) პრეზიდენტმა შიშტოფ ჟიჟეკმა; , ეკონომიკის მინისტრის მოადგილე ნინო ჯავახაძემ, თბილისის მერის მოადგილე ირაკლი ლექვინაძემ და სხვა ოფიციალურმა პირებმა.
კონფერენციაზე დისკუსია შეფასების პრაქტიკულ საკითხებზე, საშემფასებლო სტანდარტებსა და საშემფასებლო საქმიანობის რეგულირებასთან დაკავშირებით შედგა. გაიმართა მსჯელობა საშემფასებლო საქმიანობის მარეგულირებელი კანონის თაობაზე.
კონფერენციაზე შემდეგი თემები განიხილეს:
კონფერენციას ესწრებოდა შემფასებელთა საერთაშორისო ორგანიზაციების 12-ზე მეტი ქვეყნის 150-მდე დელეგატი საქართველოში მოღვაწე საშემფასებლო და აუდიტორული კომპანიები, საქართველოს მთავრობის, საპარტნიორო ფონდის, თბილისის მერიის, საქართველოს კომერციული ბანკების; დეველოპერების, სადაზღვევო კომპანიების, ადგილობრივი მსხვილი კომპანიებისა და საერთაშორისო ორგანიზაციების წარმომადგენლები, ამასთან საშემფასებლო სტანდარტების კომიტეტის (www.ivsc.org) წევრები.

The Second International Valuation Conference was held in Tbilisi, Georgia
The Independent Valuers Society of Georgia and Partners Fund on 22-23 June 2017 at the Hotel Courtyard Marriott organized the second international Valuation conference “International Valuation Practices”. The main topics of the conference was discussion of modern practices in valuation and international experience in the development of valuation activities.
The conference was opened by Besik Diakonidze, the President of The Independent Valuers Society of Georgia and General Director of GVC, who introduced the welcoming speech of the Prime Minister of Georgia to the audience. Davit Saganelidze - Executive Director of the Partners Fund, Krzysztof Grzesik - President of the European Group of Valuers’ Associations, Deputy Minister of Economy Nino Javakhadze, Deputy Mayor of Tbilisi Irakli Lekvinadze and other officials addressed the conference participants.
The main topics discissed:
Valuation of property for mortgage, for financial reporting purposes
Valuation of objects of cultural heritage
Valuation agricultural land
The conference was attended by 150 delegates from more than 12 countries of international organizations of valuers (western and eastern Europe, countries of the former CIS, USA), representatives of commercial banks and state organizations of Georgia (ministries, Tbilisi City hall), representatives of Auditor Companies, developers, insurance, international organizations etc.